اشتباهاتی که باعث می‌شود هرگز ثروتمند نشویم!

اشتباهاتی که باعث می‌شود هرگز ثروتمند نشویم!!

تا به حال شده با خودتان در مورد اینکه ثروت چگونه به دست می‌آید، فکر کنید؟ اگر احساس می‌کنید که ثروت خارج از دسترس شماست، شما تنها نیستید. بر طبق برخی تجارب به دست آمده، اگر افراد فقط برخی از عادات بد خود را کنترل می‌کردند، می‌توانستند نردبان ثروت را با موفقیت بالا روند و در صدر آن قرار گیرند. به هر حال ممکن است شما به این گفته شک کنید و البته حق هم دارید. ابزارهای ثروتمند شدن برای افراد مختلف، گوناگون است ولی تجارب گویای این مطلب است که اشتباهات مالی بسیاری از افراد، آنان را از ثروتمند شدن دور نگه داشته است.

به نظر شما ثروت چیست؟

بسیاری از افراد ثروت را با داشتن یک عمارت یا یک قایق بادبانی بزرگ برابر نمی‌دانند. درواقع بر اساس نتایج یک بررسی، 7 درصد از افراد ثروت را به داشتن دارایی‌هایی مثل ماشین‌ها، خانه‌ها و قایق‌ها وابسته می‌دانند. در عوض بسیاری از افراد (33 درصد) ثروتمند بودن را در این می‌دانند که به اندازه کافی پول داشته باشند که برای حقوق بعدی‌شان نگران نباشند. علاوه بر این، 26 درصد ثروتمند بودن را در این تعریف می‌کنند که آنقدر پول داشته باشند که شغل‌شان را رها کنند. فقط 17 درصد از افراد احساس می‌کردند که ثروتمند بودن به این معناست که دارایی آن‌ها حداقل یک میلیون دلار یا بیشتر باشد و 11 درصد نیز گفته‌اند که درآمدهای سالانه شش رقمی‌شان باعث می‌شود که احساس ثروتمند بودن کنند. جالب این است که بسیاری از ثروتمندان خود را ثروتمند نمی‌دانند. شاید به این خاطر که ثروت آنان خیلی کمتر از حدی است که بتوانند هر چه می‌خواهند در اختیار داشته باشند!

به هر حال 9 علت وجود دارد که اگر افراد گرفتار آن شوند، هرگز ثروتمند نخواهند شد:

ولخرجی کردن

بر اساس نتایج یک بررسی، 52 درصد از افرادی که عادت دارند زیاد پول خرج کنند، بسیاری از خواسته‌هایشان را از طریق پس‌اندازهایشان جبران می‌کنند و 22 درصد هم به کارت‌های اعتباریشان وابسته‌اند. نابود کردن همه پول‌هایتان راه رسیدن شما به ثروت نیست. شما باید مراقب باشید تا جایی که می‌توانید پول اضافه خرج نکنید و یک بودجه واقعی بسازید که به شما اجازه دهد که صورت حساب‌هایتان را پرداخت کنید و یا در یک حساب بازنشستگی یا حسابی برای امور اضطراری که ممکن است پیش آید سرمایه‌گذاری کنید.

پس انداز نکردن به اندازه کافی

اگر شما می‌خواهید ثروتمند شوید، پس‌انداز باید اولویت اول شما باشد. اگر کمی به پس‌انداز توجه کنید، می‌توانید پول‌های کم خود را به سمت اهداف دیگری مثل خرید خانه یا پرداخت پول برای دانشگاه تبدیل نمایید.

بدهی زیاد داشتن

بدهی‌های مشخص مثل خرید املاک یا وام‌های مربوط به شروع یک تجارت جدید، عموما موجب موفقیت‌های مالی می‌شوند. اما خرید اعتباری بیش از حد یا قرض‌های بدون برنامه و وام‌های با بهره بسیار بالا، برعکس عمل می‌کنند.

برنامه‌ریزی نداشتن

بدون یک برنامه تعریف شده مشخص، ثروتمند شدن مثل یک رویای غیر قابل دسترس است. چون اگر برنامه نداشته باشید دلایل‌تان برای ولخرجی و پس‌انداز نکردن محکم‌تر خواهد شد. کسانی که موفق به برنامه‌ریزی نمی‌شوند، برنامه‌هایشان با شکست مواجه می‌شوند. ممکن است یک برنامه به نظر خسته کننده برسد درحالی که باید از آن نهایت استفاده را برد.

حساب اضطراری نداشتن

تجربه نشان داده است که یک فرد حداقل باید درآمد شش ماهه خود را پس‌انداز کند تا در هنگام وقوع یک مورد اضطراری در زندگی از آن استفاده نماید. زندگی یک فریب است و نداشتن شبکه‌های امنیتی گوناگون، می‌تواند یک موقعیت راحت را به یک فاجعه تبدیل کند.

دیر شروع کردن

زمان می‌گذرد. یک برنامه روتین را شروع کنید. مشکل‌ترین بخش درباره پس‌انداز شروع آن است. حتی اگر شما بدهی دارید، درآمدتان کم است یا هزینه‌های زندگی‌تان زیاد است، باز هم می‌توانید پس‌انداز کنید حتی اگر مقدار آن کم باشد.

شکایت کردن به جای متعهد بودن

«من به اندازه کافی پول به دست نمی‌آورم»، «هزینه‌های زندگی زیاد شده است»، «امید به زندگی کم است»، «من هیچ وقت از زیر بار قرض بیرون نخواهم آمد». تا به حال هیچ‌یک از این جملات را شنیده‌اید؟ عادات قدیمی سخت از بین می‌روند. به هر حال اگر شما کاری را برای تغییر انجام ندهید، هیچ چیزی تغییر نخواهد کرد. شکایت و بهانه‌گیری را متوقف کنید و در عوض مسئولیت عادات غیر مولد خود را بپذیرید و برچگونگی تغییر آنها تمرکز کنید و آنها را انجام دهید.

برای امروز زندگی کردن و فردا را فراموش کردن

اینکه به فکر دوره ی بازنشستگی خود باشید امری مسخره نیست. به هر حال شما به این دوره خواهید رسید. نگرش خود را از اینکه فقط به فکر زمان حال باشید تغییر دهید. پس‌انداز کردن را آغاز کنید تا در آینده ثروتمند شوید.

همه تخم‌مرغ‌ها را در یک سبد نگه داشتن

پس‌انداز همه‌ی پول در یک جا باعث می‌شود که پول شما در معرض ریسک بالا قرار گیرد. سرمایه‌گذاری باید در جاهای مختلف و با سطوح مختلف ریسک باشد و نه با همه نقدینگی شما.

ولی از یک نکته مطمئن باشید و آن اینکه شما هم‌اکنون ثروتمندید! ثروتمند شدن چیزی بیشتر از مالکیت فیزیکی شماست. ثروت وجود شادی و سلامتی در زندگی است در حالی که ما همیشه آرزوی چیزهای دیگر را داریم. بنابراین در حالی که روی ثروت مادی تمرکز کرده‌اید، به یاد داشته باشید که باید در تمام مسیر شاد باشید.

اگر شما هم تجربه ای دارید که منجر به ثروتمند شدن یا نشدن تان شده، آنرا با ما درمیان بگذارید

منبع: زومیت

 1. خلیل پاسخ دادن
  با تشکر از مطالب خوبتون واقعا عالی بود بحث پس انداز در زندگی واقعا واجب و ضروری است که نسل امروزی کمتر بهش اهمیت میده
 2. MOHADESEH پاسخ دادن
  ممنون از مطالب خوب و مفیدتون من خودم یه مدت دنبال چنین مطالبی بودم تا اینکه یه نفر کتاب پدر پولدار، پدر بی پول رو بهم معرفی کرد و منم خوندم واقعا کتاب فوق العاده ای هست و قیمتی هم نداره غیر ممکنه با خوندش زندگیتون از نظر اقتصادی تغییر نکنه بعدها که کلاس بازاریابی رفتم یکی از استادها دوباره سرکلاس این کتاب رو معرفی کرد و به همه پیشنهاد داد تا اون رو بخونن . دوستان شما هم بخونین و تاثیرش رو ببینین .
  • ادمین پاسخ دادن
   من هم با شما موافقم کتابیه که ارزش خوندن داره
 3. fatima پاسخ دادن
  بنظر من نباید احساسات را در امر اقتصاد مذاخله داد خانمی رو میشناسم که داشت سیار به اوج اقتصادی میرسید تا اینکه یک تفویض اختیار مالی به فردی نالایق او را به ورشکستگی کامل کشاند که هنوز نتوانسته آن خانم به جایگاه اولیه خود که 15 سال پیش قرار داشت ، برسد.در بازیهای اقتصادی فقط منطق منطق منطق
  • ادمین پاسخ دادن
   کاملا درست و به جا
 4. hamed پاسخ دادن
  با سلام من مدرس موفقیت هستم و کلاسهای موفقیت را برگزار می کنم. من زندگی خودم را آموزش می دهم من بارها و بارها پول ساختم ولی با مواردی شبیه آنچه در بالا ذکر شده از دست دادم زندگی من مملو از فراز و نشیب هایی است که یک روز واجب حج بودم و یک روز واجب زکات. به هر حال به جایی رسیدم که امروز فقط کافی است با شما در مورد طرز فکرتان و نحوه خرج کردن تان صحبت کنم بعد به شما خواهم گفت که شما یک فرد رویاپردازید یا یک انسان هدفمند. اکثر افراد رویاپردازند نه هدفمند اکثر مردم مثل خود من تصمیماتشان احساسی است و نه منطقی تفاوت نقدینگی و دارایی را نمی دانند تفاوت درآمد فیزیکی و عیر فیزیکی را نمی دانند تفاوت پس انداز کردن و سرمایه گذاری نمی دانند بهترین مکان برای نگهداری کشتی لب ساحل است ولی برای این کار آفریده نشده است بهترین جا برای مراقبت از پول پس انداز کردنش است ولی برای این کار خلق نشده است هر چه بیشتر پول از دست دادم فهمیدم هیچ نمی دانم و بالاخره آموزش دیدم و یاد گرفتم البته با تجربه من یک مدرس امروزی که فقط تئوری می گه نیستم من یک مدرس ثروتمند و به آزادی مالی نسبی خوبی رسیده و با تجربه هستم و از اینکه می بینم خیلی ها دارن در دام هایی که من افتادن می افتند ناراحتم و دوست دارم به آنها راه را نشان دهم. ثروت ابتدا در درون شما پدیدار می شود بعد در دینای بیرون نمایان می شود. و ....
  • زهرا پاسخ دادن
   با سلام اگه امکانش هست من ایمیل شما را داشته باشم وبتونم از تجربیاتتون استفاده کنم. با تشکر
  • mohamad پاسخ دادن
   سلام can u help me? how can i be a reachman
   • ادمین پاسخ دادن
    دوست عزیز اگر دنبال یک جمله یا یک مقاله هستید که بعد از خواندن آن ثروتمند شوید مطمئن باشید که همچین معجون جادویی را پیدا نخواهید کرد. برای ثروتمند شدن اول نیازمند یک تغییر رفتار و نگرش هستید که بتواند مسیر شما را تغییر دهد. مقالات سایت ما را دنبال کنید می تواندبه شما در طی کردن این مسیر کمک کند
 5. آرام پاسخ دادن
  سلام. با تشکر از شما برای مطالبی ارزشمندتون. لطفا اگر امکانش هست، در مورد چگونگی شروع کسب و کار با سرمایه کم هم مطالبی بزارید. آرام فرهنگیان
 6. امين پاسخ دادن
  صحبت هاي خوبي اسن ولي توائم كروني وتوروم زياد خيلي سخت lست وتقريبا غيرممكن است ولي راهكارهاي شمابسيارعالي است به شرط مهار تورم
 7. پرند پاسخ دادن
  پس انداز كردن واقعا جواب ميده.پس انداز و برنامه ريزي كردن.....
 8. تکنولوژی برتر پاسخ دادن
  سلام متشکرم از این پست با ارزش که کمک میکنه به جامعه که در راستای پیشرفت اقتصاد هست، توجامعه بشری ایران متاسفانه در تمام جاهای مختلف ادمهایی و جود داره که هر کاری که میخای انجام بدی هزارتا سنگ جلو ادمها میندازن اما تجارب نشون میده که اهمیت به فکر خود انسان و دنبال کردن اون باعت پیشرفت و قدرتی مضاعف برای فرد پر تلاش ایجاد میشه.
 9. رايانت فاضلي پاسخ دادن
  جالب بود و كاربردي
 10. مرسی از سایت خیلی خوبتون مخصوصا اطلاع رسانی با پیامک تون عالیه
 11. مهرداد پاسخ دادن
  الکی خودتونو خوش کنین تا ببینیم چی میشه.
 12. الهه پاسخ دادن
  ممنون از مطلب خوبی که گذلشتید به نظر من اگه همه بتونن حداقل تا حدی این قوانین رو رعایت کنن میشه جامعه ای داشته باشیم که کمتر توش فقیر داشته باشه برنامه ریزی واقعا مهمه
 13. سلام علیکم..خدا قوت... اگر همه در سرمایه گذاری حتی اندک مبلغی ماهیانه سرمایه گذاری کنند..همه ثروتمندند... به عنوان مثال: 80میلیون نفر جمعیت ایران است ماشاالله. اگر ضربدر 500 تومان کنیم میشود :4000/000/000 تومان .ضربدر 12ماه میشود.48000/000/000 تومان .چرا عمل نمیکنند؟ الله اعلم..چون ملت در خواب عمیقی فرو رفتند.....التماسدعا.. اللهم عجل لولیک الفرج...
  • امیر پاسخ دادن
   سلام اینهایی که دوست عزیز سیدعبدالهادی نوشتند درست . ولی اینکار رو هم بکنند یکی از آقایان میاد و اختلاس میکنه بعد میبره اونور لب ساحل کیفشو میکنه . همه ملت تو این چند سال نمونه بارزشو دیدند . مشکل دولت ما اینه همهش از جیب مردم میکنه . یه بار نشد برای آبادانی مملکت و مردم یه طرح اساسی بریزن . این یارانه هم اگر درست مدیریت می کردند نفری 200 هزار تومن هم میشد بدی به مردم حتی بیشتر مگه ما از قطر و امارت کم داریم .به خاطر اینکه اختلاس ها تمومی نداره و کسی هم نمیتونه پیگیر باشد مثله نمایشگاه ماشین میمونه یه ماشین بین خودشون دست به دست میچرخه با 100 هزارتومن بیشتر .مجلس هم همین جوریه هر چی مردم ثروتمندتر باشند = دولت , اقتصاد کشور ثروتمند تر ورونق میگیرد

نظر بدهید

*

* captcha