15 سخن برگزیده از 15 کار آفرین بزرگ تاریخ (قسمت دوم)

15 سخن برگزیده از 15 کار آفرین بزرگ تاریخ (قسمت دوم)

در مقاله قبلی با سخنان 7 نفر از بزرگترین کار آفرینان تاریخ آشنا شدیم در این مقاله نیز 8 سخن ارزشمند دیگر از 8 کار آفرین برتر دنیا برای شما آورده شده است.
قطعا شما به صرف خواندن این جملات تبدیل به یک کار آفرین موفق یا یک میلیونر نمی شوید ولی این سخنان ممکن است بتواند دیدگاه شما را نسبت به زندگی تغییر دهد و زمینه ساز موفقیت های آینده شما گردد.

این سخنان چکیده تجربه موفق ترین افراد تاریخ است آنها را از دست ندهید :

8- والت دیزنی (Walt Disney) بنیانگذار کمپانی والت دیزنی :

”یکی از بهترین انواع تفریحات انجام دادن کارهای غیر ممکن است.“

والت دیزنی بنیانگذار کمپانی دیزنی و خالق برجسته ترین انیمیشن های قرن بیستم نیازی به معرفی ندارد. حتما هر یک از ما خاطره ای خوش با یکی از انیمیشن ها یا شخصیت های کارتونی والت دیزنی در ذهن خود داریم. بسیاری از تکنولوژی ها و ایده های تجاری که دیزنی در خلق آثار خود استفاده می کرد تا قبل از او وجود نداشتند و انجام دادن آنها غیر ممکن به نظر می رسید. نکته مهم این است که او به چشم یک تفریح به انجام دادن کارهای غیر ممکن نگاه می کرد یعنی کاری که از انجام دادن آن لذت میبرد و شاید این یکی از اصلی ترین عوامل موفقیت دیزنی بوده است. چند نفر از ما از کاری که انجام می دهیم لذت می بریم؟

9- سام والتون (Sam Walton) بنیانگذار وال مارت :

”داشتن بالاترین سطح انتظار، کلید موفقیت در هر چیزیست.“

حتما تعجب خواهید کرد زمانی که بشنوید تعداد کارمندان فروشگاه های زنجیره ای وال مارت در سراسر دنیا از جمعیت اکثر کشورهای حاشیه خلیج فارس بیشتر است. تعداد کارمندان این فروشگاه که بنیانگذار آن سام والتون در سال 1962 بوده است به بیش از 2.2 میلیون نفر در سراسر دنیا می رسد و این فروشگاه ها در حال حاضر بالغ بر 11 هزار شعبه در سراسر دنیا دارند.
سام والتون بنیانگذار بزرگترین فروشگاه زنجیره ای دنیا به نکته بسیار مهمی در این جمله اشاره می کند. او می گوید زمانی که شما بالاترین سطح انتظار را نسبت به خود، دیگران و محیطی که در آن زندگی یا کار می کنید داشته باشید محیط شما نیز سعی در بر آورده کردن این انتظارات می نماید و شما را به سمت موفقیت رهنمون می کند. زمانی که شما از خودتان انتظار دارید که کاری را به بهترین نحو انجام دهید تمام سعی خود را خواهید کرد که آن کار را به بهترین شکل انجام دهید. زمانی که از اطرافیان خود انتظار دارید که بهترین بر خورد را با شما داشته باشند آنها نیز سعی در بر آورده کردن این انتظار خواهند داشت. و به طور کلی زمانی که سعی می کنید همه چیز به بهترین شکل باشد زندگی شما نیز بر همین اساس تنظیم خواهد شد.

10- جف بزوس (Jeff Bezos) موسس سایت آمازون :

”برند شما آن چیزی است که مردم در مورد شما می گویند، زمانی که شما در اطاق نیستید.“

اگر تنها یک نفر وجود داشته باشد که بتواند در باره برند و برند سازی صحبت نماید آن فرد کسی نیست جز جف بزوس بنیانگذار Amazon.com. کمپانی آمازون در سال 2010 به عنوان قابل اعتماد ترین برند در آمریکا شناخته شده است و این گواهیست بر آنچه در خصوص جف بزوس گفتیم. مردم بارها از آمازون خرید می کنند زیرا می دانند که خریدی مطمئن خواهند داشت و آنچه که به دستشان خواهد رسید همان چیزیست که انتظار دارند. ایجاد همچین کمپانی ای که شاید بتوان آن را پایه گذار خرید اینترنتی و تجارت الکترونیک نامید تنها از کسی مانند جف بزوس با تفکری مانند آنچه در بالا بدان اشاره شده است ساخته است: ارائه خدمات به نحوی که مشتریان شما بزرگترین مشوق برای خدمات شما باشند..

11- لری الیسون (Larry Ellison) بنیانگذار کمپانی اُراکل :

”زمانی که شما شروع به نو آوری می کنید، باید خودتان را آماده کنید که همه شما را دیوانه خطاب کنند.“

نو آوری در هر کاری بسیار سخت است زیرا شما همواره در مقابل آدم هایی قرار میگیرد که به دلیل عدم درک درست از کاری که شما مشغول انجام آن هستید، سعی در این خواهند داشت که به شما بقبولانند که قادر به انجام آن کار نخواهید بود و یا کاری که می کنید نتیجه احمقانه ای خواهد داشت. و به اعتقاد لری الیسون پنجمین مرد ثروتمند دنیا، آنچه که در این مسیر می تواند به شما کمک کند که تمام این انتقادات و حتی توهین ها را پشت سر بگذارید و در کاری که شروع کرده اید به موفقیت برسید، اعتقادی خواهد بود که شما به خودتان و کارتان دارید. به قول هنری فورد : اگر شما فکر میکنید که می توانید پس حتما می توانید.

12- هنری فورد (Henry Ford) بنیانگذار کمپانی فورد :

”چه شما فکر کنید که می توانید کاری را انجام دهید و چه فکر کنید که نمیتوانید آن کار را انجام دهید، در هر دو حالت درست فکر می کنید. “

کمتر کسی است که محصولات کمپانی عظیم خودروسازی فورد را نشناسد. هنری فورد بنیانگذار یکی از عظیم ترین کمپانی های خودروسازی و از موفقترین و ثروتمند ترین افراد تاریخ در این جمله به اهمیت طرز فکر در رسیدن به موفقیت اشاره می کند. او می گوید اگر شما فکر می کنید که در کاری موفق خواهید شد پس در آن کار به موفقیت خواهید رسید و اگر فکر می کنید توان انجام کاری را ندارید پس قادر به انجام آن نخواهید بود. در حقیقت این طرز فکر شما و نوع نگرش شما به زندگی است که می تواند عامل موفقیت یا شکست شما گردد.
شرکت فورد در حال حاضر بیش از 180 هزار کارمند در سراسر دنیا دارد و دارایی های این شرکت در سال 2014 بیش از 200 میلیارد دلار تخمین زده شده است.

13- کارلوس اسلیم (Carlos Slim) صاحب کمپانی Telecoms :

”زمانی که شما برای تفکرات و اعتقادات دیگران زندگی می کنید، در حقیقت شما مرده اید. “

کارلوس اسلیم را می توان ثروتمند ترین مرد دنیا دانست. او برای سه سال متوالی و از سال 2010 تا سال 2013 در لیست ثروتمند ترین افراد دنیا همواره نفر اول بوده است. او صاحب بیش از 200 شرکت در دنیا می باشد و سرمایه خالص او در سال 2014 بالغ بر 80 میلیارد دلار بر آورد شده است.
از دیدگاه کارلوس اسلیم تنها یک عقیده در خصوص آنچه شما انجام می دهید در دنیا مهم است و آن عقیده و نظر خود شماست. شما نمیتوانید طوری زندگی کنید که موجبات خشنودی همه را فراهم کنید و اگر تلاش خود را در این راستا به کار بندید قطعا زندگی خود را به هدر داده اید. پس طوری زندگی کنید که خودتان دوست دارید نه آن طور که بقیه می پسندند.

14- ماری کی اش (Mary Kay Ash) بنیانگذار کمپانی آرایشی بهداشتی ماری کی :

”الزاما افراد با استعداد با انبوهی از ایده های ناب بهترین ها نیستند. بهترین ها کسانی هستند که حتی اگر فقط یک ایده دارند رسیدن به آن را دنبال می کنند. “

ماری کی اش را می توان سر آغاز حضور موفق زنان در دنیای تجارت دانست. او اولین زنیست که در قرن بیستم به موفقیت در دنیای تجارت رسید و راه را برای حضور زنان در دنیای تجارت باز کرد. او تجارت خود را با همکاری پسرش و با سرمایه اندک 5000 دلاری و در دهه 50 زندگی آغاز کرد و توانست پایه گذار کمپانی لوازم آرایشی و بهداشتی “ماری کی” یکی از معتبرترین برند ها در دنیای لوازم آرایشی گردد. همچنین ماری کی را از بنیانگذاران بازاریابی شبکه ای و فروش مستقیم می دانند.
نکته ای که یکی از موفقترین زنان قرن بیستم بدان اشاره می کند این است که ایده به تنهایی شما را به موفقیت نخواهد رساند. ایده ای که اجرایی نگردد فقط در حد یک ایده باقی خواهد ماند و آنچه که می تواند عامل موفقیت باشد نه استعداد ذاتی شما، بلکه پیگیری و تلاش شما در رسیدن به موفقیت است.

15- لری پیج (Larry Page) بنیانگذار گوگل :

”زندگی دو شانس به شما داده است: یکی اینکه تغییراتی بزرگ در دنیا به وجود آورید و دیگری اینکه تغییراتی کوچک در کسانی که دوستشان دارید. هر دو اینها شانس های فوق العاده ای هستند و فراموش نکنید که فرصت شما بسیار کوتاه است و خیلی زودتر از آن چیزی که تصور کنید به پایان خواهد رسید. “

یک جمله بسیار زیبا برای پایان دادن به این مقاله از زبان فردی که بنیانگذار بزرگترین کمپانی اینترنتی در دنیا می باشد. گوگل در حال حاضر بیش از 50 هزار کارمند در سراسر دنیا داشته و ارزش دارایی های این شرکت به بیش از 110 میلیارد دلار می رسد.
تغییراتی که لری پیج و گوگل در دنیای تکنولوژی پدید آوردند بر هیچ کسی پوشیده نیست. تعبیر ایجاد تغییرات بزرگ در دنیا در مورد آنچه که با آمدن گوگل در دنیای اینترنت روی داد، کاملا صدق می کند. و آنچه که بسیار اهمیت دارد این است که لری پیج تغییرات بزرگ در دنیا را هم سطح ایجاد تغییرات کوچک در کسانی که دوستشان دارید قرار می دهد. ما چه قدر در زندگیمان برای رسیدن به این دو هدف تلاش می کنیم؟

امیدواریم مجموعه این سخنان که در قالب دو مقاله ارائه گردید برای شما مفید و جذاب بوده باشد و با بهره گیری از این نکات بتوانید تحولی اساسی در زندگی کاری و حرفه ای خود ایجاد کنید. همچنین می توانید قسمت اول این مقاله را از اینجا مطالعه نمایید.

شما هم نظرات خود را در خصوص این مقاله با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط :

10 طرز تفکری که به شما کمک می کند تبدیل به یک کار آفرین شوید

 1. علی شاه حسینی پاسخ دادن
  درسته که این حرف ها خیلی زیبا و گاها تاثیرگذارند ولی باید بگم آدمایی که این طور حرف ها رو میزنند از گردنه های بسیار سخت کار و تفکر رد شدند پس آیا بهتر نیست بجای تعریف و تمجید یا نا امیدی یا هر چیز دیگه ای فقط یه کار کنیم " قدم اول رو برداریم ،هرچند کوچیک"با تشکر از ادمین خواهش میکنم جملات و سخنرانی های استیو جابز بزرگ رو هم مطالعه و ارسال کنه چون واقعا تاثیر گذار و راهبردی هستند.
  • ادمین پاسخ دادن
   حتما دوست عزیز، البته در قسمت اول این مقاله یک سخن از استیو جابز آورده شده است
 2. baran پاسخ دادن
  besiar ziba va ali bud sokhonane tak tak afrad mashur
 3. Mehdi پاسخ دادن
  درود خدمت دوستانی که توی ایران نمیشه باید بگم بله افراد موق توی ایران دو دسته اند که درصد اونی که با فکر و تلاشش به جایی رسیده خیلی کمتر از به قول یکی از دوستان جلبک هاست اما من فردی رو می شناسم که بدون سرمایه و بدون رابطه توی یه شهرستان چه کارها نکرده بیش از ده ساله تلاش می کنه و هر بار شکست به قول خودش موفقیت جزئی حالا به جایی رسیده که مشاور بعضی از بانکها و شرکتها شده راستی اینم بگم باور نمی کنید 30 سالشه فکر کنید در سن 20 سالگی تلاششو شروع کرده اسمشم علی اصغر کریمی تعدادی از کاراش: ثبت 5 اختراع عضو هیئت مدیره نظام صنفی مشاوره بانک ها- ادارات-شرکتها موسس شرکت SRE بیش 30 پروژه انجام شده بدرود
  • Admin پاسخ دادن
   اگر صدها مثال مانند آنچه شما بدان اشاره کردید نیز آورده شود باز عده ای سرسختانه معتقدند که در این مملکت هیچ کاری نمی توان کرد. این افراد به قول یکی از دوستان عامل ناکامی های خود را هر چیزی می دانند جز تلاش نکردن خود
 4. نانی پاسخ دادن
  عالی
 5. مهدی پاسخ دادن
  سلام ، خیلی ممنون . این روزها حرف حساب رو کمتر می شنویم خیلی اثرگذار بود
 6. ممنون - مطالبتون عالیه، ای کاش میشد از خدمات نمایندگیتونم استفاده کنیم اما هزینه هاش به صرفه نیست./
  • Admin پاسخ دادن
   دوست عزیز خیلی خوشحالیم که مطالب ما برای شما جالب بوده و رضایت شما را جلب کرده است. امیدواریم این سلسله مقالات بتواند در ارتقای دید تجاری شما موثر باشد. در خصوص دریافت نمایندگی این نکته قابل ذکر است که هزینه های اعطای نمایندگی با توجه به هزینه های سرور، اینترنت، نگهداری و ارتقای نرم افزار، پشتیبانی از مشتریان، تامین کارت شارژ در سطحی گسترده و ... بسیار بالا بوده و شرکت رایانمهر اکثر این هزینه ها را تقبل کرده و تنها بخش اندکی از ان را از نمایندگان خود دریافت می کند. اگر در دنیای تجارت نیز نگاه کنید هیچ تجارتی را نمی توانید پیدا کنید که با این میزان هزینه قابل راه اندازی باشد
 7. واقعا داشتن ایده خوب تو کسب و کار خیلی مهمه و خوندن این مطالب به آدم انرژی خاصی میده تا قوی تر بتونه کار کنه ممنون از شما
 8. meysam پاسخ دادن
  سلام متن زیبایی بود. با اجازتون بخشی از متن را برای دوستان میفرستم. شاد و سلامت باشید
 9. محمدرضا پاسخ دادن
  هر ان كس كه در كيسه اش زر بود كلامش صحيح است اگر خر بود هران كس كه در كيسه اش پول نيست اگر در فشانت كه مقبول نيست
  • Admin پاسخ دادن
   تو خواهی پند گیر، خواه ملال
 10. یاشار پاسخ دادن
  با خوندن این جملات واقعا دلم میخواد یک فروشگاه کارت شارژ باز کنم و ایده های شما را عملی کنم و خودمم هم کارآفرینی داشته باشم !!!! ممنونم
 11. محسن حسن زاده پاسخ دادن
  با سلام و ضمن تقدیر و تشکراز مطالب بسیار جذاب و آموزنده ای که در اختیار مخاطبین قرار داده اید، بسیار عالی و بی نظیر بود، در حدی که تا کنون نظیر آنرا در هیچ سایت یا منبعی مشاهدی ننموده ام، با آرزوی توفیق روزافزون از درگاه ایزدمنان.
 12. کریم پاسخ دادن
  به نظر من معنی همه ی این جملات اینه که منشا ومسوول همه ی چیز فقط وفقط خودما ن با طرز فکرمان هستیم یابه عبارتی اگر مافقیریم فقط به این خاطر است که خود خواستیم تا فقیر بمانیم
 13. نا امید ترین انسان دنیا پاسخ دادن
  اینا همش چرت و پرته الان اگه پول و پارتی داشته باشی به همه جا میرسی .اونم تو مملکت ما که به هیچی اهمیت نمیدن چه برسه به ایده یا کارآفرینی .بهترین کار اینه که یه طناب بخری خودتو راحت کنی
  • Admin پاسخ دادن
   دوست عزیز من شما رو ارجاع میدم به سخن هنری فورد : چه شما فکر کنید که می توانید کاری را انجام دهید و چه فکر کنید که نمیتوانید آن کار را انجام دهید، در هر دو حالت درست فکر می کنید.
 14. یاسر پاسخ دادن
  کارنشدنداره-زنیرو بود مرد را راستی-مردبایدایستاده بمیرد-چنان سعی کن کزتوماندچوشیر....چوباشی چوروبه به وامانده سیر
 15. سلمان پاسخ دادن
  زیبا بود ، ولی افسوس که از یادمان و در نتیجه از عملمان میرود . ممنون
 16. پرویز نصیری پاسخ دادن
  بسیار آموزنده است صمیمینه سپسگزارم
 17. سما پاسخ دادن
  بسیار عالی بود ای کاش بشه بدون توجه به نظر دیگران انچه را که خودمون درست میدونیم انجام بدیم
 18. ahmad پاسخ دادن
  سلام. خیلی ممنون. خوب بود
 19. مرجان پاسخ دادن
  سلام همه این حرفا بسته به همت عالی واقعا حرفای قشنگیه
 20. بهناز پاسخ دادن
  سلام، ممنون از مطالب جالبی که منتشر کردین یه معلم داشتیم همیشه میگفتن : داستان زندگی آدمها داستان باورهای آنان است.مطمئنم اگر باور کنیم میتونیم کارهای بزرگ انجام بدیم
 21. farzad پاسخ دادن
  Hi, I produced a lot of things I like but economic difficulties and high risk work just crave the real problem is our money
 22. davod پاسخ دادن
  سلام.تشکر. من یک سوال دارم که از هرکس پرسیده سرم را به نوعی پیچاند ونگفت نمیدانم .لطفا بگویید موتورهای جستجو که از ما پولی نمی گیرند پس چطور درآمد میلیاردی دارند؟ سایتهای اجتماعی هم همینطور.آنها چطور پولدار می شوند.؟
  • Admin پاسخ دادن
   دوست عزیز دو منبع در آمد عمده موتورهای جستجو و همچنین شبکه های اجتماعی به شرح زیر می باشد :
   1- تبلیغات (Ads) : هم موتورهای جستجو و هم شبکه های اجتماعی پلن هایی برای گرفتن تبلیغات دارند که بر اساس این پلن ها به در امد زایی می پردازند. مثلا موتور جستجوی گوگل سیستمی به نام AdWords دارد که بر اساس آن تبلیغ سایت شما در قسمتی از صفحه نتایج جستجو (بالا، پایین یا در حاشیه) نمایش داده می شود و بر اساس هر کلیکی که کاربران بر روی آدرس شما انجام دهند مبلغی پول از حساب شما کسر می شود. شبکه اجتماعی فیس بوک نیز روشی مشابه برای تبلیغات دارد.
   2- داده کاوی (Data Mining) : داده کاوی به معنی استفاده از داده های موجود برای حصول یکسری نتایج می باشد. مثلا موتورهای جستجو از طریق داده کاوی می توانند پی به علایق جستجو کننده ها ببرند. و یا شبکه های اجتماعی با بررسی اطلاعات به اشتراک گذاشته شده روند فکری یه گروه را بررسی کنند. عموما نتایج این داده کاوی ها به شرکت های بزرگ و یا دولت ها فروخته می شود.
 23. GPG پاسخ دادن
  بسیار بسیار عالی بود... واقعاً ممنون " هنگامی که چیزی را باور کنید ، آن را خواهید دید...! " والت دیزنی
 24. سینا پاسخ دادن
  سلام فقط میشه گفت بی نهایت عالی بود واقعا از شما ممنونم من میخواستم با کمک همسرم یه کارآفرینی انجام بدیم که الان به این قضیه مصمم تر شدم این مقالات دید انسان رو به جهان هستی بازتر میکنه و نه تنها باعث پیشرفت چشمگیر خودش میشه بلکه پی به عظمت خداوند متعال خالق بزرگ هستی میبره/الحمد لله رب العالمین
 25. ایشارژ سایت پاسخ دادن
  هنری فورد حرف فوق العاده ای زده : ”چه شما فکر کنید که می توانید کاری را انجام دهید و چه فکر کنید که نمیتوانید آن کار را انجام دهید، در هر دو حالت درست فکر می کنید. “
 26. سلام سخنان خیلی جالب و قابل تاملی بود.ممنون از سخنان بزرگان کشور خودمان هم برای ما ایمیل کنید .باتشکر
 27. mohsen پاسخ دادن
  2 تا جمله تو این مقاله خیلی تلنگر بود برام اول اینکه ”چه شما فکر کنید که می توانید کاری را انجام دهید و چه فکر کنید که نمیتوانید آن کار را انجام دهید، در هر دو حالت درست فکر می کنید. “ و دوم اینکه ”الزاما افراد با استعداد با انبوهی از ایده های ناب بهترین ها نیستند. بهترین ها کسانی هستند که حتی اگر فقط یک ایده دارند رسیدن به آن را دنبال می کنند. “ من یه ایده دارم چندین ماهه هی قلقلکم میکنه و من عملیش نمیکنم و این یعنی من دارم کم کاری میکنم در حق خودم . عالی بود . بازم از این جور مطالب بذارید
 28. با سلام و خسته نباشید امیوارم که در زندگی موفق و کام روا باشید . با زحماتی که برای گرد آوری این مطالب مفید زحمت میکشید برای شما افتخار میکنم . باز هم ممنون از زحمات شما.
 29. بهزاد پاسخ دادن
  جالب بود اگه راهی کسی برای داشتن درامد عااااااااااااااالی بلده که سرمایت 0 باشه بذاره من که ازین سخنان بیدار نشدم
 30. مرتضی پاسخ دادن
  واقعا عالی بود.در زمینه کاری خودم کاری بسیار سخت بهم پیشنهاد شده بود که نمی خواستم قبولش کنم ولی با خواندن این مقاله تصمیمم عوض شد.سپاسگذارم
 31. روح الله پاسخ دادن
  واقعااین نکات قابل تامل هستند. ادم به روزمرگی خودش پی میبرد. درس و دانشگاه بی فایده. دوندگی بی نتیجه و کم اثر. بجای اینکه مثل این بزرگان تاریخ ساز شویم داریم جزیی از تاریخ می شویم.
 32. نوری پاسخ دادن
  سلام خیلی عالی بود آقای بزوس حرف جالبی گفته خیلی قابل تامله متشکرم از شما مقاله فوق العاده ای بود

نظر بدهید

*

* captcha